Teutoński Instytut Historii, Srebrny Róg, Marchia Teutońska
 

 
 
 
 
Prace
 
 

 


Historia Eltdorfu


Nazwa miasta ma swoje korzenie w historii i legendzie która krąży po dziś dzień wśród społeczeństwa zamieszkującego Eltdorfskie okolice. Babcie po dziś dzień opowiadają swoim wnukom o niezwykle barwnej postaci teutońskiego rycerza - Eltdorfa Kriegera zwanego też Eltdorfem Krukojadem.

Bohater ten był ściśle związany z historią miasteczka gdyż sam wywodził się z tych okolic, nie był on rycerzem zamożnym i żaden historyk nie skłamałby zaliczając go w poczet najbiedniejszych rycerzy w historii Teutonii. Sam Eltdorf zresztą podobnie jak i jego przodkowie twierdził iż honor rycerski owinien iść w parze z ubóstwem a on nie chciał mieć nic poza lojalną służbą swemu panu w swej zbroi i mieczu. W jego warstwie społecznej nie było to niczym innym jak powodem do drwin, którymi nasz rycerz i tak się nie przejmował. Powody tych szykanów miały także źródło w pochodzeniu Kriegera - tak naprawdę nie wywodził się z żadnego rodu, a jego przodek był jeno prostym chłopem który siłą wcielony do pospolitego ruszenia podczas bitwy ocalił życie swego suwerena i przechylił szalę zwycięstwa w bitwie na jego stronę. W uznaniu jego męstwa i zasług przyznano mu ziemię i tytuły lecz on odmówił wyrzekając się bogactwa prosząc jedynie o rycerski tytuł i zaszczyt służby w gwardii przybocznej swego pana. Od tamtego dnia każdy jego potomek służył wiernie jako gwardzista - bez ziemi zaszczytów i herbu. Pierwszym z Kriegerów który przywdział herb był właśnie Eltdorf, jego herb stał się dziś herbem miasta a jego chorągiew - flagą.

Herb miał swój początek w przydomku jaki zyskał sobie ostatni z Kriegerów. Ludowa legenda głosi iż w czasach zaciekłych walk Slaviańsko - Enderaskich zamek jego seniora został oblężony, dowodzący oblężeniem Eltdorf nie gardził nawet łapaniem i spożywaniem kruków osiedlających się w zamkowych wieżach, by tylko jak najdłużej utrzymać zamek. Dalsza historia znanego rycerza nie jest nam znana, krąży wiele opowieści na temat jego dalszych losów. Według jednych zginął podczas bitwy w której wojska przybyłe z odsieczą oraz wypad z zamku z Eltdorfem na czele wzięły najeźdźców w kleszcze. Drugie natomiast twierdzą że uszedł z życiem i osiedlił się w miejscu skąd wywodzili się jego przodkowie. Jakkolwiek by nie było nieopodal miejsca jego pochówku i miejsca słynnej bitwy ówczesny Namiestnik Marchii Teutońskiej IV Książę Teutończyków Krzysztof Stanisław Michał Konias ulokował spokojne miasteczko nazwane na cześć Teutońskiego bohatera i ku jego pamięci uczynione ośrodkiem odnowy moralnej całego Narodu Teutońskiego. Nadał tym samym prawa miejskie istniejącej wokół zamku Hrabiego Treppowa małej osadzie.

Dziś Eltdorf jest stabilnie rozwijającym się miastem, obecny burmistrz  naprawiając błędy swoich poprzedników otoczył szczególną i troskliwą opieką cenne Eltdorfskie zabytki.  

 
Copyright by TIH (c) | Design by Graybox.pl